środa, 11 lipca 2012

Skreślona do rejestru: Spokojna 5


Złożyłosię niezależnieże po wczorajszem wyświetleniu Pańskiej, dzisiaj poruszyliśmy się Okopową, a tam właśnie znika burzliwie odlewnia Spokojna numer 5. Odlewnia i Tłocznia Części Metalowych Czesława Buczyńskiego po 108 latach znika. Była tylko w ewidencji.

Tym razem za rozbiórkę odpowiadają Koreańczycy.

Pan Buczyński oprócz odlewania zajmował się także stolarką — fabrykował meble i podstawy maszyn do szycia. Pod tym samym adresem gnieździło się jeszcze kilku przedsiębiorców: p. Wolf Gurfinkel również odlewał, inżynier Muzykiewicz & pan Grochowski garbowali sobie "bukaty, ssaki, kozy i barany". W latach 20-ych doszła jeszcze farbiarnia Plucer-Sarno i S-ka.


Po głośnym "spóźnieniu" z ratunkiem dla kamienicy Buczyńskiego (Spokojna 3), teraz to nazwisko już ostatecznie znika z powierzchni spokojnej i klimatycznej ulicy.

Pożegnajmy go gromkim odlewem ciepłych, warszawskich myśli!

6 komentarze:

 1. Ale co, będzie rezidęs pomiędzy cmentarzami? Cóż, z drugiej strony nazwa "Spokojna" zobowiązuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rezydentura albo biuro na Powązkach to jeden pies pogrzebany. Będą mieli fajny widok na kondukty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro po drugiej stronie Powązkowskiej jest mieszkaniówka, to po tej pewnie też będzie. Albo biurkowiec, jeden huhu...

  OdpowiedzUsuń
 4. Największa mieszkaniówka jest w centrum Powązek, za murem.
  Co tam będzie to wie tylko tzw. inwestor zastępczy Portico — "projektujemy handel z carem" — Prodżekt Menedżment.
  Mają b. fajny filmik na otwarciu: z prezesem w fundamentalnym kapelino, koleżenskim ambientem i uśmiechami typu "— Synu, kedyś to wszystko będzie twoje".

  OdpowiedzUsuń
 5. fajny domeczek a la lokomotywka się objawił. pewnie też legnie, żal duszę ściska.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak zawszem rad z bystrego lokowania gałką! tym razem w domeczek :) (właściwie już pół domeczka; dzisiaj pewnie już podomeczka)..

  Własność prywatna, więc może legać legalnie wedle właściciela woli.
  Numer 5 był "tylko" w ewidencji, więc mógł sobie pohulać. Hotel na Kolskiej będzie miał przynajmniej ciekawsze widoki z okien.

  OdpowiedzUsuń