poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Inhibitor wychwytu zwrotnego Andrzeja i Elizy

Tknęło nas dotkliwą sprawą wzięcia nieswoich obrazków na zagraniczną wystawę, czyli nawet nie plagiatem, ale złodziejstwem zwykłem, pomimo że zagranicznem.

I natychmiast przerzucamy się z tą sytuacją na niedawną muzykę z fajnego filmu o obłąkanych pt. "Silver linings playbook". Tam dźwięcznie przewodzi Stevie Wonder z 1973 roku, zatytułowany "Don't juworry bałt eting", ale halo, hola! to nie takie oczywiste, bo czyż melodii tej nie skopiował z naszych — późniejszych o 5 lat — Andrzejów i Elizy? ("Czas nauczyćśię"; 1978).

Mix dla ułatwienia odsłuchu, włala!

 
Andzeje z Elizą zapewne myśleli, że Stivi tego nie zobaczy. Nawet to latynoskie dziamgolenie ma u nich krajowy odpowiednik. Lecz na razie:

5 komentarze:

 1. cenne wytropienie.
  lecz na przykład w muzyce dawnej to częsty wybieg nietwórczy, by wspomnieć, jak Mateo Flecha cytowany jest przez Andreę Gabrielego, Bacha transkrypcje z Wiwaldiego, Deep Purple z It's A Beautiful Day, czy Budki Suflera z Eloy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za te przykłady! Oni wszyscy też podpisali się "muzyka: Andrzej Rybiński"? To były zrzynki czy kołwery?

  Kompletnie nie wiedziałem, że noc komety odbyła się w NRF. Tych z Bombaju też nie znałem. Nastąpiło wzbogacenie wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
 3. tak, wszystkie wyżej wspomniane utwory podpisał Andrzej Rybiński.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bombaj to była zrzynka oficjalna. Ś.P. Jon Lord zawsze otwarcie przyznawał, skąd wziął wstęp do "Child In Time" ale oczywiście kredytsów dla oryginalnych twórców nie uczyniono.

  Natomiast na YT są zaj...ste montaże piosenek Led Zeppelin oraz ich "inspiracji" - wynika z tego, że połowa repertuaru tej grupy to była jedna wielka zrzynka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nawet Cepelini Rybińskim jechali? Przecież wtedy melodie tak się nie dusiły jak obecnie. Było więcej przestrzeni. Teraz sprytnie wymyślono hip-hop — zeby sobie móc bezkarnie cudze wstawiać, cudze samplować, edytować i na cudzem żerować.

  OdpowiedzUsuń